Scholarship donors and recipients honored on campus

At a recent scholarship donor and student recipient recognition dinner, Penn State Beaver Chancellor Gary B. Keefer announced eight newly established scholarships in the amount of $50,000 each:

-- Aliquippa Wolves Club Trustee Endowed Scholarship
-- Chancellor Gary B. Keefer Endowed Scholarship
-- John and Magdalen Hertneky Memorial Endowed Scholarship
-- Julian and Laura Gray Trustee Endowed Scholarship
-- Leo Takahashi Honorary Endowed Scholarship
-- Nick and Bernice Andrews Endowed Scholarship
-- Rochester Wolves Club Trustee Endowed Scholarship
-- Sheets Family Trustee Endowed Scholarship

An additional pledge in the amount of $100,000 was made to the existing Thomas J. Day and Michelle Bower Day Endowed Scholarship, and an additional $25,000 pledge was made to the existing Meacci Family Endowed Scholarship.

Beaver campus scholarship donors and recipients for 2013-14 are as follows:

Aliquippa Wolves Club Endowed and Annual Scholarships
Andre Graef, freshman, engineering, Aliquippa
Erin Treese, freshman, administration of justice, Aliquippa

Aliquippa Wolves Club Trustee Scholarship
Dorian Gilliam, senior, information sciences and technology, Aliquippa
Austin Lane, freshman, administration of justice, Aliquippa
Maddison Miller, senior, psychology, Aliquippa
Brittany Phillips, sophomore, science, Aliquippa

Ambridge Wolves Club Trustee Scholarship
Travis Anderson, senior, administration of justice, Aliquippa
Lydia Aquino, freshman, Division of Undergraduate Studies, Ambridge
Derrick Brown, senior, information sciences and technology, Ambridge

Audrey J. McGivern Trustee Scholarship
Jose Flores, freshman, Division of Undergraduate Studies, Randolph, N.J.
Judd Jundi, freshman, Division of Undergraduate Studies, Huntingdon Valley
Vincent Moore, freshman, African-American studies, Los Angeles
Latasia Moses, freshman, Division of Undergraduate Studies, Pittsburgh
Jeremy Smith, sophomore, engineering, Claysville

Beaver County Commissioners Trustee Scholarship
Eric Halicek, freshman, Division of Undergraduate Studies, Baden
Kristin Macom, sophomore, engineering, New Brighton
Jennifer Medarac, freshman, administration of justice, Beaver Falls

Beaver Valley Area Alumni Chapter Annual Scholarship
Chao Fang, freshman, Division of Undergraduate Studies, Canonsburg

Carol Kilcoyne Outstanding Achievement Annual Scholarship
Brent Coleman-Mitchell, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Pittsburgh

Charles E. Fenton Jr. Memorial Endowed Scholarship
Nelly Peralta, senior, administration of justice, Moon Township
Brenton Rhone, senior, administration of justice, Ambridge

Coraopolis Wolves Club Trustee Scholarship
Jermal Bell, freshman, Division of Undergraduate Studies, Coraopolis
Mason DePetro, freshman, Division of Undergraduate Studies, Coraopolis
Anthony Frenzley, freshman, Division of Undergraduate Studies, McKees Rocks
Marqua Geter, freshman, Division of Undergraduate Studies, McKees Rocks

Dale A. Dopilka Memorial Scholarship
Maura Francis, sophomore, liberal arts, Pittsburgh

Dr. Donna J. Kuga Trustee Scholarship
Joseph Monsour, senior, information sciences and technology, New Castle
Marissa Patmon, freshman, liberal arts, San Diego
Michael Reese, freshman, Division of Undergraduate Studies, Negley, Ohio
Markes Royster, senior, business, Pittsburgh
Trisha Van Winkle, junior, administration of justice, Rochester
Tara Vides, freshman, engineering, Silver Spring, Md.

Frank G. Papa Family Endowed Scholarship
Christopher Bedillion, sophomore, business administration, Claysville
Matthew Fetch, sophomore, agriculture, Aliquippa

Harvey R. Kelly, Jr. and Dr. Emma S. Rocco Arts and Communications Endowed Scholarship
Amy Arnold, sophomore, business, Midland
Sori Mundell, freshman, engineering, Beaver Falls
Ruhiben Patel, freshman, science, Pittsburgh

James L. Buccini Trustee Scholarship
Robert Agurs, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Pittsburgh
Sidney Bates, sophomore, administration of justice, Pittsburgh
Amanda Bowers, sophomore, liberal arts, Alloway, N.J.
Javier Cabellero, freshman, science, Caguas, Puerto Rico
Amanda Donatelli, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Indiana
Mercedes Grier, freshman, Division of Undergraduate Studies, Washington, D.C.
Alicia Hampe, sophomore, liberal arts, Hickory
Lorenzo Hernandez, freshman, Division of Undergraduate Studies, Chula Vista, Calif.
Gina Richman, senior, administration of justice, Edinburg
Davian Whitfield, sophomore, business, Washington, D.C.

James V. and Agnes Gray Trustee Scholarship
Alex Angleton, senior, business, New Galilee
Alexis Koffler, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Burgettstown
Tyler Weyers, sophomore, agriculture, McDonald

James Monroe Annual Scholarship
Adam Jones, junior, engineering, Beaver

John and Renny Simpson Science Scholarship
Zachary Houston, sophomore, science, Moon Township

Julian and Laura Gray Annual Scholarship
Taisha Webster, senior, information sciences and technology, Aliquippa

John L. Walters Memorial Scholarship
Brent Coleman-Mitchell, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Pittsburgh

Meacci Family Scholarship
Christopher Miller, freshman, business administration, Gibsonia
Nancy Paoletti, senior, communications, Monaca

Michael Baker Corp. Engineering Scholarship
Shane Byers, sophomore, engineering, Aliquippa
Adam Jones, junior, engineering, Beaver
Gerald Rooney, sophomore, engineering, Aliquippa

Michael Brynczak Annual Scholarship
Glenn Claypool, freshman, Division of Undergraduate Studies, Palmdale, Calif.
Lyndsy Gazda, sophomore, agriculture, Rochester
Dustin Griffith, sophomore, science, Harmony

Monaca Wolves Club Trustee Scholarship
Morgon Allbaugh, sophomore, agriculture, Monaca
Alex Filippi, senior, business, Aliquippa

Nicholas and Bernice Andrews Annual Scholarship
Jhnonnathan Paiva, freshman, business, Astoria, N.Y.

NOVA Chemicals Inc. Beaver Valley Plant Endowed Scholarship
Michael Ladakos, junior, information sciences and technology, Monaca

NOVA Chemicals Inc. Beaver Valley Plant Trustee Scholarship
Shehanna Begay, junior, psychology, East Palestine, Ohio
Kylie Hendrickson, junior, administration of justice, Aliquippa

PA Society of Professional Engineers Scholarship – Beaver County Chapter
Bradley Coleman, sophomore, engineering, Beaver Falls

Penn State Alumni Association Trustee Scholarship
Britney Clemente, sophomore, information sciences and technology, Canal Winchester, Ohio
Kennisha Singleton-Nelson, freshman, engineering, Washington, D.C.
Joei-Ann Williams, freshman, science, Brooklyn, N.Y.

Penn State Beaver Advisory Board Endowed Scholarship
Amy Arnold, sophomore, business, Midland
Michael Deitrick, senior, information sciences and technology, Beaver
Tyler Madden, junior, administration of justice, Moon Township
Courtney Walker, freshman, business, Hookstown

Penn State Beaver Alumni and Friends Trustee Scholarship
Markus Allen, senior, psychology, Monaca
Kelsey Brooks, freshman, health and human development, Pittsburgh
Shannon McCullough, junior, psychology, Monaca

Penn State Beaver Alumni Society Endowed Scholarship
Jason Hitt, sophomore, engineering, Ambridge
Bryan Magee, sophomore, liberal arts, Sewickley
Zachariah Shaffer, sophomore, information and sciences technology, Beaver Falls

Penn State Beaver Leadership Endowed Scholarship
Santino Graziani, sophomore, engineering, Aliquippa
Megan Powers, sophomore, agriculture, Beaver Falls

Pittsburgh Tube Company/PTC Alliance Endowed Scholarship
Dustin Moser, sophomore, communications, Ellwood City

PNC Financial Corporation Endowed Scholarship
Shelby Hogan, junior, psychology, Clinton

Richard and Margaret Shaw Endowed Scholarship
Bailey Kellner, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Baden
Amanda McGrogan, sophomore, psychology, Midland
Katelyn Sharpless, junior, business, Rochester

Richard and Margaret Shaw Trustee Scholarship
Niklaus Hamilton, freshman, engineering, Pittsburgh
Erica Jones, sophomore, kinesiology, Pittsburgh
Trevon Major, freshman, business, New Castle
Joshua Nussbaum, junior, psychology, Cranberry Township
Carissa Noce, sophomore, health and human development, Burgettstown
Christina Warren, sophomore, Division of Undergraduate Studies, New Castle

Rochester Wolves Club Trustee Scholarship
John Fletcher, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Beaver Falls
Alissa Ketterer, freshman, liberal arts, Rochester
Kathleen Wherry, junior, psychology, Rochester

Scott K. Noxon Endowed Scholarship
Joseph Benscoter, junior, information sciences and technology, Beaver
Kylee Gentile, senior, business, Hookstown

Sheets Family Endowed Trustee Scholarship
Ta-Shaun Goode, freshman, health and human development, New Brighton
Christopher Weathers, junior, business, New Brighton

Standard Steel Specialty Corporation Endowed Scholarship
Brandon Rowan, sophomore, earth and mineral sciences, New Brighton

Thomas A. Gilchrist Sr. Memorial Endowed Scholarship
Lindsay Bangor, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Beaver

Thomas J. Day and Michelle Bower Day Endowed Scholarship
Audrey Zanath, sophomore, education, Aliquippa

Shirley M. and Thomas P. Woolaway Endowed Scholarship
Julieanne Bosley, sophomore, communications, Aliquippa
Kayla Butchek, junior, psychology, Industry
Jessica Davis, senior, psychology, Pittsburgh
Lukas Kozak, senior, psychology, Carnegie
Francis O’Conner, sophomore, Division of Undergraduate Studies, Freedom
Monica Pitcher, junior, communications, Beaver
Trey Trieschock, junior, administration of justice, Canonsburg

Trustee Fund for Penn State Beaver
Dalia Arreola, freshman, business, Whittier, Calif.
Caitlin Vodenichar, senior, communications, Rochester

Tuscarora Inc. Endowed Scholarship
Joseph Benscoter, junior, information sciences and technology, Beaver

Don Veri Memorial Veterans Scholarship
Marco Graziani, sophomore, administration of justice, Aliquippa

 

Last Updated December 02, 2013