Beaver graduates honored at spring commencement

Penn State Beaver held its spring commencement Friday, May 3, in the gymnasium. Eighty-two students received master’s and baccalaureate degrees.

The academic processional and recessional, and convention of proceedings were led by Tiffany MacQuarrie, instructor in English, and president of the Beaver campus Faculty Congress.

Donna J. Kuga, director of academic affairs, presented degrees, which were conferred by Chancellor Gary B. Keefer in conjunction with John Feraco, president of the Penn State Beaver Advisory Board and manufacturing leader for NOVA Chemicals Inc.

The commencement speaker was Beaver campus alumna Elizabeth M. Zona, an anesthesiologist with West Penn Allegheny Health System, Forbes Regional Campus. She attended Beaver campus before receiving her bachelor’s degree in science/pre-med from Penn State's University Park campus. She attended the Philadelphia College of Osteopathic Medicine for four years, then served a four-year residency at Pittsburgh’s Mercy Hospital and UPMC Mercy.

Keith R. Poleti, president of the Beaver Valley Area Chapter of the Penn State Alumni Association, offered a welcome to the new graduates on behalf of the Alumni Association. A reception prepared by the Office of Housing and Food Services was held in the gymnasium following commencement.

Master’s of Education Degree in Teaching and Curriculum
This program was offered at Penn State Beaver through a collaborative agreement with Penn State Harrisburg, The Capital College.

Candidates were presented by Donald Deep, program coordinator.
Emily N. Ackerman, Pittsburgh
Laurel L. Brest, New Castle
Kelly L. Butera, Coraopolis
Michelle D. Daniels, New Brighton
Danielle E. Myers, Henrico, Va.
Cara C. Pertile, Cranberry Township
Amy E. Winner, Beaver Falls
Kristin M. Zyskowski, Coraopolis

Bachelor of Science in Administration of Justice
Candidates were presented by Mari Pierce, assistant professor of administration of justice.
Raisa H. Bhasin, Moon Township
Beth Ann Franchi, Wampum
Anthony M. Houghton, Rochester
Ryan J. Hudacsek, Freedom
Abigail L. LeGore, Hanover
Brittany L. Main, Ellwood City
James A. Musgrave, Baden
Darius Q. Prince, West Mifflin
Lindsey M. Scialdone, Ellwood City
Julian R. Taylor, Monaca

Bachelor of Science in BusinessCandidates were presented by Daniel Smith, instructor in business.
Vincent M. Beatty, Rochester
Michelle K. Beckman, Girard
Stephen E. Bezak, Pittsburgh
Steven J. Dusicsko 3, Lake City (Graduating with Distinction – GPA 3.78)
Shaneeka L. Evans, Rock Island, Ill.
Marissa B. Halstead, Hookstown
Brittany A. Kincaid 3, Monaca (Graduating with Distinction – GPA 3.78)
Sarah M. Klesser 2, Aliquippa (Graduating with High Distinction – GPA 3.87)
Michelle N. Korzen, Coraopolis
Thomas R. Lewis, Aliquippa
Jolyn R. Matheny, New Brighton
Gregory D. Napierski, Moon Township
Jessica L. Onoffrey, Rochester
Jordan DJ Sawtelle, Pittsburgh
Ethan P. Shriver, Avella
Keith W. Simon-Warneke, Rochester, N.Y.
Shayna L. Stubenbort, McKees Rocks
Jacob J. Szemanski, Jefferson Hills
Cory A. Wagner, Monaca

Bachelor of Arts in Communications
Candidates were presented by John Chapin, professor of communications.
Pasquale C. Coppola, Pittsburgh
Jennifer A. Durbin, Cranberry Township
Nathan A. Haluszczak, Pittsburgh
Olivia L. Skonieczny, Baden
Daniel J. Trzcianka, Baden
Kimberly A. Villella, Freedom

Bachelor of Science in Criminal Justice from Penn State HarrisburgCandidates were presented by Mari Pierce, assistant professor of administration of justice.
Amanda L. Kimble, Monaca

Bachelor of Science in Information Sciences and Technology
Candidates were presented by Neelam Dwivedi, instructor in information sciences and technology.
Adam J. Falkowski, Beaver Falls
Nathan D. Flowers 3, Darlington (Graduating with Distinction – GPA 3.78)
Bridgette R. Kerr, Ellwood City
Kyle D. Ludwig 2, Greenville (Graduating with High Distinction – GPA 3.87)
Taimour A. Malik, Pittsburgh
Adam P. McMillen, New Brighton
Daniel Plakosh, Midland
Andrew P. Searight, Aliquippa
Joshua D. Williams, Cranberry Township

Bachelor of Science in NursingCandidates were presented by Maureen J. Dunn, instructor in nursing.
Michelle A. Balog, Aliquippa
Holly A. Baranyk, Aliquippa
Jenefer L. Barry, Rochester
Nadine M. Bauduin, Clinton
Melissa S. Coleman, Aliquippa
Kristina J. Langley, East Liverpool, Ohio
Sarah G. Long, Coraopolis
Eileen M. Nikithser, Beaver
Allison Novak, New Brighton
Karen Toothman, East Palestine, Ohio
Jaci L. Trosky, Enon Valley

Bachelor of Arts in Psychology
Candidates were presented by Kevin Bennett, senior instructor in psychology.
James J. Barum, McKees Rocks
Adam M. Cannon, Sewickley
Rachel A. Choflet, Freedom
Megan L. Kelley, Sewickley
Kyung M. Kim 3, Monaca (Graduating with Distinction – GPA 3.78)
Melissa N. Manzella, Aliquippa
Ileana V. Muhlach, Guaynabo, Puerto Rico
Hayley L. Peters, Monaca
Kera R. Recce, Ellwood City

Bachelor of Science in Psychology
Candidates were presented by Kevin Bennett, senior instructor in psychology.
Alisha M. Hilfinger, Beaver Falls
Katy A. Kerr, Beaver
Kristina R. Mangie 3, Monaca (Graduating with Distinction – GPA 3.78)
Kaela R. Martin, Aliquippa
Anthony A. Mignanelli, Beaver
Ruth S. Santiago, Aliquippa
Catherine C. Sittig, Ambridge
Megan E. Sovich, Aliquippa
Matthew L. Tabit 1, Aliquippa (Graduating with Highest Distinction - GPA 3.95)

 

Contacts: 
Last Updated May 07, 2013