Honor society students recognized for academic excellence

UNIONTOWN, Pa. – A special ceremony was held March 22 at Penn State Fayette, The Eberly Campus to induct 58 students into Pi Sigma Phi scholastic honor society. These students were chosen based on academic achievement and the completion of 30 credits and at least a 3.5 GPA. The mission of Pi Sigma Phi is to promote higher standards of learning and high scholastic attainment.

Penn State Fayette students who were recognized and inducted into Pi Sigma Phi this year were (name and degree program indicated):

Noah Abbas, Washington, Pa. – Engineering

Fadi Al-Khoury Perez, Lemont Furnace, Pa. – Engineering
Paige Antoon, Uniontown, Pa. – Science (Common Year)
Shannon Ardabell, Fairchance, Pa. – Administration of Justice
Trudy Baker, Dickerson Run, Pa. – Nursing
Daniel Barno, Rices Landing, Pa. – Mining Technology
John Benham, Carnegie, Pa. – Mining Technology
Kristen Bishop, Mount Pleasant, Pa. – Nursing
Nathan Boal, Dunbar, Pa. – Business
Tania Bosley, Uniontown, Pa. – Letters, Arts, and Sciences
Jenna Brewer, Indian Head, Pa. – Business
Brenton Brown, Coal Center, Pa. – Mining Technology
Mary Brown, Normalville, Pa. – Nursing
Tyler Burd, Connellsville, Pa. – Administration of Justice
Behtany Christopher, Belle Vernon, Pa. – Nursing
Katie Coburn, New Salem, Pa. – Nursing
Christine Collier, Uniontown, Pa. – Administration of Justice
Melissa Collum, Fairchance, Pa. – Nursing
Mary Conn, Connellsville, Pa. – Business
Jessica Corvin, Connellsville, Pa. – Division of Undergraduate Studies
Rebecca Corvin, Connellsville, Pa. – Business
Lauren Danko, Connellsville, Pa. – Human Development and Family Studies
Jacynth Drumhiller, Vanderbilt, Pa. – Education (Common Year)
Jessica Ewing, Fredericktown, Pa. – Engineering Science
Samantha Fabian, Acme, Pa. – Agriculture (Common Year)
Ashley Fiano, Connellsville, Pa. – Human Development and Family Studies
Caitlin Fike, Uniontown, Pa. – Education (Common Year)
Jayme Forsythe, Republic, Pa. – Nursing
Jamie Forys, White, Pa. – Physical Therapy Assistant
Rachael Franks, Uniontown, Pa. – Human Development and Family Studies
Daniel Fronczek, Masontown, Pa. – Mining Technology
Susan Fyock, Masontown, Pa. – Physical Therapy Assistant
Robin Georgiana, Uniontown, Pa. – Nursing
Maria Gialone, Rices Landing, Pa. – Division of Undergraduate Studies
Brett Gibson, Uniontown, Pa. – Information Sciences and Technology
Pamela Glasgow, Uniontown, Pa. – Information Sciences and Technology
Brett Greene, Smock, Pa. – Information Sciences and Technology (Common Year)
Robert Griswold, Shadyside, Ohio – Mining Technology
Sul Gi (Athena) Han, Lemont Furnace, Pa. – Business
Kimberly Heisterman, Connellsville, Pa. – Nursing
Courtney Howell, Fairchance, Pa. – Human Development and Family Studies
Heather Hunchuck, Uniontown, Pa. – Animal Sciences
Andrew Hydak, Perryopolis, Pa. – Business
William Jackson, Cadiz, Ohio – Mining Technology
Megan Jacobs, Connellsville, Pa. – Business
Jordan Johnston, Marianna, Pa. – Division of Undergraduate Studies
Brenda Kelley, West Leisenring, Pa. – Nursing
Patrick Kimutis, Washington, Pa. – Mining Technology
Alan King, Farmington, Pa. – Nursing
Ashley Knauer, Salisbury, Pa. – Health and Human Development
Christina Larrabee, Dunbar, Pa. – Human Development and Family Studies
Brent Lint, Vanderbilt, Pa. – Business
Elizabeth Liptak, Uniontown, Pa. – Human Development and Family Studies
Benjamin Livengood, Dunbar, Pa. – Nursing
Taylor Lux, Belle Vernon, Pa. – Nursing
Kathleen Maas, Connellsville, Pa. – Human Development and Family Studies
Emily Marchewka, Connellsville, Pa. – Human Development and Family Studies
Mitchell McCloskey, Belle Vernon, Pa. – Engineering (Common Year)
Bruce McConkey, Uniontown, Pa. – Mining Technology
Melissa McFadden, New Salem, Pa. – Nursing
Erin McIntire, Greensboro, Pa. – Nursing
Janine McIntire, Connellsville, Pa. – Nursing
Tammy McMichael, Smithfield, Pa. – Business
Robert Meyers, Richeyville, Pa. – Mining Technology
Vincent Micoli, Masontown, Pa. – Engineering (Common Year)
Marcia Miller, Normalville, Pa. – Letters, Arts, and Sciences
Kristan Miller, Charleroi, Pa. – Human Development and Family Studies
Jill Miscovich, Uniontown, Pa. – Nursing
Brandon Mitchell, Masontown, Pa. – Human Development and Family Studies
Brooke Mollick, Greensburg, Pa. – Business
Brian Moore, New Castle, Pa. – Nursing
Brittany Myers, Uniontown, Pa. – Nursing
Anisha Nayak, Lemont Furnace, Pa. – Business
Jennifer Naymick, Uniontown, Pa.  – Engineering (Common Year)
Steven Newnham, Graysville, Pa. – Mining Technology
Chioma Ojini, Uniontown, Pa. – Business
Mary Orlando, Washington, Pa.  – Nursing
John Peck, Fort Hill, Pa. – English
Ashley Pennington, Uniontown, Pa. – Human Development and Family Studies
Wendy Pennington, Uniontown, Pa. – Administration of Justice
Jacob Phelps, Acme, Pa. – Nursing
Rebecca Plummer, Bolivar, Pa. – Nursing
Jarrett Porterfield, Dilliner, Pa. – Science (Common Year)
Brittney Ravenscraft, Markleysburg, Pa. – Intended to Nursing Program
Alison Reagan, Hopwood, Pa. – Division of Undergraduate Studies
Leanne Reagan, Connellsville, Pa. – Nursing
Amanda Redmond, Scottdale, Pa. – Human Development and Family Studies
Sharee Rogers, Uniontown, Pa. – Information Sciences and Technology
Shirley Rojas Acosta, Lemont Furnace, Pa. – Liberal Arts
Robert Ruggieri, Connellsville, Pa. – Human Development and Family Studies
Aaron Sabatula, Smock, Pa. – Business
Megan Sanders, McClellandtown, Pa. – Letters, Arts, and Sciences
Thomas Slowikowski, Rices Landing, Pa. – Mining Technology
Katie Smaniotto, Smithfield, Pa. – Human Development and Family Studies
Kristi Soisson, Connellsville, Pa. – Nursing
Jody Sproul, Ohiopyle, Pa. – Nursing
Samuel Stack, Washington, Pa. – Mining Technology
Andrew Stepanik, Vanderbilt, Pa. – Administration of Justice
Kathleen Stout, Dickerson Run, Pa. – Nursing
Molly Stuvek, Carmichaels, Pa. – Nursing
Mark Szymkiewicz, West Newton, Pa. – Electrical Engineering Technology
Eryn Thomas, Brownsville, Pa. – Nursing
Jamie Thoresen, Smithfield, Pa. – Administration of Justice
Jamie Ulery, Connellsville, Pa. – Human Development and Family Studies
Megan Vennum, Mount Pleasant, Pa. – English
Brooks Voorhies, Brentwood, Pa. – Mining Technology
Lindsay Walt, Ruffs Dale, Pa. – Business
Mingxun Wang, Lemont Furnace, Pa. – Business
Jeffrey Watson, Core, Wva. – Mining Technology
Megan Wesolowsky, Uniontown, Pa. – Nursing
Glenn Wilson, Fairchance, Pa. – Administration of Justice
Garrett Wingrove, Dunbar, Pa. – Administration of Justice
Noelle Winkler, McClellandtown, Pa. – Human Development and Family Studies
Brent Worls, Wheeling, Wva. – Mining Technology
Michaeline Yates, Smithfield, Pa. – Geosciences
Shelby Yourchik, Clarksville, Pa. – Business
Billie Jo Yuhaniak, Mount Braddock, Pa. – English
Cassandra Zinn, Uniontown, Pa. – Physical Therapy Assistance
Lacy Zitney, Vanderbilt, Pa. – Building Engineering Technology

 

Contacts: 
Last Updated March 27, 2012