Annual scholarship dinner honors donors and student recipients

Penn State Beaver recently hosted its annual dinner honoring campus scholarship donors and recipients. Welcome remarks and guest speaker introductions were offered by Chancellor Gary B. Keefer. Speakers were Greg Cerminara, assistant vice president, Michael Baker Jr., vice president, Penn State Beaver Advisory Board, and Adrijana Vukelic, sophomore psychology major from Aliquippa, Pa. Keefer and Dan Pinchot, director of enrollment, presented the scholarship award certificates, and Diana Patterson director of development, provided closing remarks.

Scholarship donors and recipients follow:

-- Unless otherwise noted, award winners are residents of Pennsylvania.

Aliquippa Wolves Club Endowed and Annual Scholarships
Shane Byers, freshman engineering major, Aliquippa
Matthew Fetch, freshman division of undergraduate studies, Aliquippa
Dorian Gilliam, junior information sciences and technology major, Aliquippa

Aliquippa Wolves Club Trustee Scholarship
Anthony Jackson, senior psychology major, Aliquippa
Nicholas Kramer, senior psychology major, Aliquippa
Branden Lang, freshman division of undergraduate studies major, Aliquippa
Maddison Miller, sophomore psychology major, Aliquippa
Delcine Pugh, freshman business major, Aliquippa
Matthew Tabit, senior psychology major, Aliquippa

Ambridge Wolves Club Trustee Scholarship
Derrick Brown, junior information sciences and technology major, Ambridge
Jason Hitt, freshman engineering major, Ambridge
Ryan Hudacsek, senior administration of justice major, Freedom

Nicholas and Bernice Andrews Annual Scholarship
Raisa Bhasin, senior administration of justice major, Moon Township
Kyung Min Kim, senior psychology major, Seoul, South Korea

Beaver County Chapter-PA Society of Professional Engineers Scholarship
Justin Carland Memorial Scholarship
Ashlee Palm, sophomore engineering major, Beaver

Beaver County Commissioners Trustee Scholarship
Courtney Hower, senior business major, Hookstown
Kimberly Villella, senior communications major, Freedom

Beaver Valley Area Alumni Chapter Annual Scholarship
Lyndsy Gazda, freshman agriculture major, Rochester

Michael Brynczak Annual Scholarship
Santino Graziani, freshman engineering major, Aliquippa
Megan Powers, freshman agriculture major, Beaver Falls

James L. Buccini Trustee Scholarship
Robert Agurs, freshman division of undergraduate studies major, Pittsburgh
Sidney Bates, freshman administration of justice major, Pittsburgh
Jameire Brown, freshman division of undergraduate studies, Youngtown, Ohio
Donald Davis, freshman science major, Greenville
Amanda Donatelli, freshman division of undergraduate studies, Indiana
Alicia Hampe, freshman division of undergraduate studies, Hickory
Sarah Klesser, senior business major, Aliquippa
Thayshai Miller, freshman health and human development major, Pittsburgh
Gina Richman, junior administration of justice major, Edinburg
Davian Whitfield, freshman division of undergraduate studies, Washington, D.C.

Coraopolis Wolves Club Trustee Scholarship
Kevin Austin, freshman division of undergraduate studies major, Ambridge
Rachel Best, freshman division of undergraduate studies major, Moon Township
Shayna Stubenbort, senior business major, McKees Rocks
Samantha Susko, freshman division of undergraduate studies, Moon Township

Dale A. Dopilka Memorial Scholarship
Brenten Rhone, junior administration of justice major, Ambridge
Jonah Tanner, freshman science major, Beaver

Charles E. Fenton Jr. Memorial Endowed Scholarship
Alexander Gattorno, senior administration of justice major, Hialeah, Fla.
Nelly Peralta, junior administration of justice major, Moon Township

Thomas A. Gilchrist Sr. Memorial Endowed Scholarship
Tyler Trieschock, sophomore business administration major, Canonsburg

James V. and Agnes Gray Trustee Scholarship
Alex Angleton, junior business major, New Galilee
Cassandra Flowers, freshman administration of justice major, Pittsburgh
Jacob Roach, freshman, division of undergraduate studies major, Coraopolis

Harvey R. Kelly, Jr. and Dr. Emma S. Rocco Arts and Communications Endowed Scholarship
Amy Arnold, freshman business major, Midland
Dennis Habrle, freshman division of undergraduate studies, New Brighton

IST Annual Scholarship
Brittany Douglas, senior information sciences and technology major, Beaver Falls

Carol Kilcoyne Outstanding Achievement Annual Scholarship
Adrijana Vukelic, sophomore liberal arts major, Aliquippa

Dr. Donna J. Kuga Trustee Scholarship
Melyssa Burns, sophomore liberal arts major, Pittsburgh
Candance Emanuel, sophomore division of undergraduate studies, Murrysville
Kyle Ludwig, senior information sciences and technology major, Greenville
Joseph Monsour, junior information sciences and technology major, New Castle
Markes Royster, junior business major, Pittsburgh
Trisha Van Winkle, sophomore two-year information sciences and technology major, Rochester

Audrey J. McGivern Trustee Scholarship
Chirayukumar Bhagat, freshman engineering major, Monaca
Kyle Goff, freshman engineering major, Beaver
Zachary Hildebrand, freshman engineering major, Beaver Falls
Yohan Ryoo, freshman engineering major, Horsham
Jeremy Smith, freshman engineering major, Claysville

Meacci Family Scholarship
Michael Deitrick, junior information sciences and technology major, Beaver
Nancy Paoletti, junior communications major, Monaca

Michael Baker Corporation Engineering Scholarship
Danielle Dunshee, sophomore engineering major, Baden
Adam Libonati, sophomore engineering major, New Brighton
Shawn Mooney, sophomore engineering major, Washington

Monaca Wolves Club Trustee Scholarship
Amber Cochran, sophomore liberal arts major, Monaca
Alex Filippi, junior business major, Aliquippa
Hayley Peters, senior psychology major, Aliquippa

NOVA Chemicals, Inc. Beaver Valley Plant Endowed Scholarship
Jeremy Canonge, sophomore engineering major, Freedom

NOVA Chemicals, Inc. Beaver Valley Plant Trustee Scholarship
Ileana Muhlach, senior psychology major, Guaynabo, Puerto Rico
Jonah Tanner, freshman science major, Beaver

Scott K. Noxon Endowed Scholarship
Joseph Benscoter, sophomore information sciences and technology major, Beaver

Frank G. Papa Family Endowed Scholarship
Steven Dusicsko, senior business major, Lake City
Cory Wagner, senior business major, Monaca

Penn State Alumni Association Trustee Scholarship
Mary Carew, sophomore communications major, Washington, D.C.
Thomas Estes, freshman division of undergraduate studies major, Pittsburgh
Marissa Fitzpatrick, freshman psychology major, Bronx, NY

Penn State Beaver Advisory Board Endowed Scholarship
Amy Arnold, freshman business major, Midland
Cesar Ceniceros, sophomore division of undergraduate studies, Pittsburgh
Tyler Madden, sophomore administration of justice major, Moon Township
Andrew Searight, senior information sciences and technology major, Aliquippa

Penn State Beaver Alumni and Friends Trustee Scholarship
Markus Allen, junior psychology major, New Castle
Andrew Moltzen, junior information sciences and technology, New Brighton

Penn State Beaver Alumni Society Endowed Scholarship
Royce Kranz, sophomore earth and mineral sciences major, Beaver Falls

Penn State Beaver Leadership Endowed Scholarship
Michelle Korzen, senior business major, Coraopolis
Brittany Kincaid, junior business major, Monaca
Ashlee Palm, sophomore engineering major, Beaver

Pittsburgh Tube Company/PTC Alliance Endowed Scholarship
Daniel O’Hara, senior administration of justice major, Rochester

PNC Financial Corporation Endowed Scholarship
Kristina Mangie, senior psychology major, Monaca

Rochester Wolves Club Trustee Scholarship
Amy Greene, senior psychology major, Beaver
Brandon Taylor, senior information sciences and technology major, New Brighton
Julian Taylor, senior administration of justice major, Monaca

Richard and Margaret Shaw Endowed Scholarship
Conrad Paul, sophomore engineering major, Aliquippa
Matthew Paul, sophomore engineering major, Aliquippa
Adrijana Vukelic, sophomore liberal arts major, Aliquippa

Richard and Margaret Shaw Trustee Scholarship
Jessica Hammerly, senior psychology major, Ellwood City
Daiquana Liberatore-Deanda, freshman science major, New Brighton
Joshua Nussbaum, sophomore engineering major, Cranberry Township
Zachary Richards, sophomore administration of justice major, Beaver
Christina Warren, freshman engineering major, New Castle
Jocelyn Wensel, senior business major, Force

John and Renny Simpson Science Scholarship
Brendan Rowan, freshman earth and mineral sciences major, New Brighton

Standard Steel Specialty Corporation Endowed Scholarship
Ashley Vallesarmand, sophomore division of undergraduate studies major, Marietta, Ga.

Trustee Fund for Penn State Beaver
Khalia Adams, freshman communications major, Washington, D.C.
Marquis Samuels, freshman administration of justice major, McKeesport
Caitlin Vodenichar, junior communications major, Rochester

Tuscarora Incorporated Endowed Scholarship
Rachel Choflet, senior psychology major, Freedom

Veri Memorial Veterans Scholarship
Kristopher Minnich, sophomore two-year letters, arts and sciences major, Cranberry Township.

John L. Walters Memorial Scholarship
Lauren Pier, sophomore psychology major, New Brighton

Thomas P. and Shirley M. Woolaway Endowed Scholarship
Donald Bradfield, sophomore engineering major, Aliquippa
Jessica Davis, junior psychology major, Pittsburgh
Nathan Flowers, senior information sciences and technology major, Darlington
Lukas Kozak, junior psychology major, Carnegie
Stephen Sbrolla, sophomore division of undergraduate studies major, Aliquippa
Megan Sovich, senior psychology major, Aliquippa
Trey Treischock, sophomore liberal arts major, Canonsburg
Brendan Yukner, sophomore information sciences and technology major, Beaver Falls

For information about scholarships, contact Patterson in the Office of Development at dlp25@psu.edu or 724-773-3558.
 

Contacts: 
Last Updated October 29, 2012